|
|
Autor |
Wiadomość |
Hugh O'Brien
Prime Minister
Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 172
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 15:31, 04 Mar 2012 Temat postu: Projekt Konkordatu z Kościołem Rotyjskokatolickim |
|
|
Cytat: | Konkordat
Wysokie Układające się Strony:
Jej Królewska Mość Mary Philips-Mountbatten , królowa Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów, w imieniu własnym i Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów
oraz
Jego Świątobliwość Innocenty III, Patriarcha Państwa Kościelnego Rotria, w imieniu własnym i Państwa Kościelnego Rotria
zawierają w najlepszej wierze następujący Konkordat, traktujący również o wzajemnym uznaniu i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych:
Art. 1.
1. Wysokie Układające się Strony uznają się niniejszym wzajemnie za suwerenne państwa i podmioty prawa międzynarodowego.
2. Wysokie Układające się Strony wyrzekają się we wzajemnych stosunkach używania jakiejkolwiek przemocy.
Art. 2.
1. Wysokie Układające się Strony nawiązują niniejszym stosunki dyplomatyczne.
2. Wysokie Układające się Strony dopuszczają ustanowienie przedstawicielstwa Państwa Kościelnego Rotria w Zjednoczonym Królestwie Brytanii i Wielkich Dominiów oraz przedstawicielstwa Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów w Państwie Kościelnym Rotria.
3. Przedstawicielem Państwa Kościelnego Rotria w Zjednoczonym Królestwie Brytanii i Wielkich Dominiów będzie Nuncjusz Apostolski, który pełnić będzie jednocześnie funkcję rotryjskiego Arcybiskupa Westminsteru.
4. Przedstawiciel Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów w Państwie Kościelnym Rotria posiadać będzie rangę ambasadora.
Art. 3.
1. Ambasadorowi i Nuncjuszowi Apostolskiemu przysługuje immunutitet na terenie państwa przyjmującego.
2. W ramach immunitetu, na terenie państwa przyjmującego, ambasador lub nuncjusz apostolski:
a) nie podlega jurysdykcji karnej państwa przyjmującego,
b) nie podlega jurysdykcji cywilnej państwa przyjmującego, chyba że sprawa dotyczy ich działalności niezwiązanej zupełnie z pełnioną misją, a sprawa dotyczy interesów prawnych osób trzecich, podległych jurysdykcji pańtwa przyjmującego,
c) korzysta ze swobody poruszania się po obszarze państwa przyjmującego,
d) korzysta z prawa do reprezentowania interesów państwa wysyłającego, w sposób uznany przez siebie za właściwy, w środkach masowego przekazu, w tym na głównej liście dyskusyjnej lub forum państwa przyjmującego,
e) nie jest zobowiązany do składania zeznań w charakterze świadka.
3. Wysokie Układające się Strony zobowiązują się rozstrzygać na drodze dyplomatycznej spory wynikłe na tle postępowania swoich przedstawicieli, z zastrzeżeniem dopuszczalności drogi sądowej w sytuacji, o której mowa w art. 4 pkt. b.
Art. 4.
Jeśli pod wątpliwość poddaje się niewinność lub uczciwość przedstawiciela, państwo wysyłające ma obowiązek wszczęcia śledztwa.
Art. 5.
1. Ambasador lub nuncjusz apostolski może zrzec się immunitetu.
2. Wydalenie ambasadora lub nuncjusza apostolskiego z państwa przyjmującego następuje poprzez uznanie go za persona non grata.
3. W przypadku wydalenia ambasadora lub nuncjusza apostolskiego państwo przyjmujące zobowiązuje się do złożenia wyjaśnień i przedstawienia powodu wydalenia przedstawiciela państwa wysyłającego.
Art. 6.
Zjednoczone Królestwo Brytanii i Wielkich Dominiów ma obowiązek zagwarantować Kościołowi Rotryjskiemu oraz jego osobom prawną i fizyczną swobodę utrzymywania stosunków i komunikowania się z Państwem Kościelnym, z Konferencjami Episkopatów, z Kościołami partykularnymi, a także między sobą i z innymi wspólnotami, instytucjami, organizacjami i osobami w kraju i za granicą.
Art. 7.
Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Powszechnemu bez względu na obrządek, prawo do swobodnego i publicznego pełnienia jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego jeśli nie godzi to w przepisy prawne Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów.
Art. 8.
1. Prymas wybierany jest przez władze Państwa Kościelnego.
2. Urzędy kościelne obsadza kompetentna władza kościelna zgodnie z przepisami prawa rotryjskiego.
3. Mianowanie i odwoływanie biskupów należy wyłącznie do władz Państwa Kościelnego.
Art. 9.
Państwo Kościelne Rotria zaświadcza, iż Kościół Rotryjski nie będzie czynił żadnych przeszkód innym Kościołom i związkom wyznaniowym, działającym na terenie Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Wielkich Dominiów.
Art. 10.
Wysokie Układające się Strony zobowiązują się wzajemnie do podejmowania działań
zmierzających do rozwoju wzajemnych stosunków.
Art. 11.
1. Każda z Wysokich Układających się Stron może wypowiedzieć niniejszy traktat.
2. W przypadku wypowiedzenia niniejszego traktatu traci on swoją moc z upływem trzeciego dnia następującego po dniu notyfikacji wypowiedzenia traktatu drugiej stronie.
Art. 12.
Traktat niniejszy wchodzi w życie z dniem ratyfikowania go przez Wysokie Układające się Strony. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|